Hétvégi turisták
Origo 2006.02.05. 09:24
Sör, bunyó, csajok - hétvégi turisták keleten
|
2006. február 3., péntek, 9:40|Utolsó módosítás: 2006. február 3., péntek, 9:41 |
Az utóbbi két évben a fapados járatok indulásával és főleg Magyarország 2004-es uniós csatlakozását követően Nyugat-Európában már-már nemzeti sporttá vált az ún. stag-weekend, az agglegény-hétvégéken való részvétel. Ezeknek a 2-3 napos, valamelyik európai városban zajló rendezvényeknek azonban már vajmi kevés közük van a hagyományos, esküvő előtti utolsó nagy baráti összejövetelhez. |
Gokart, golf, kocsma |
1/2. oldal >> |
Ha egy átlagos péntek, vagy szombat este a belváros bármely pontján sétálgatunk, legkevesebb 10 perc alatt bizonyosan szembetalálkozunk néhány, az időjáráshoz képest feltűnően alulöltözött, láthatóan tökrészeg és ennek megfelelően jó hangos angol, ír vagy olasz fiatalok csoportjával. Ők a hétvégi agglegény-turisták. Számuk az utóbbi időben az egekbe szökött, szinte nincs olyan kocsma, vagy bár, ahol ne lenne belőlük néhány.
A nyugati-európai utazásszervezők néhány éve remek érzékkel ismerték fel a kelet-európai nagyvárosokba indított fapados járatokban rejlő lehetőségeket. A városonként napi 3-4 járatot és a kelet-európai árszínvonalat kihasználva az utazási irodák olyan áron kínálják az 1-2 éjszakás programokat, amit már az alacsonyabb jövedelmű nyugat-európaiak is könnyen megengedhetnek maguknak.
A hétvégi programok rendszerint könnyű szórakozást ígérnek a résztvevőknek, bár kínálnak kiállításokat, vagy színházi előadásokat látogató hétvégéket is. Az árba rendszerint a két éjszakai szálás tartozik bele, többnyire egyszerű 3 csillagos szállodákban reggelivel, illetve valamilyen aktív program, ami a gokartozástól kezdve a lovagláson és a golfon át egészen a futballmeccsek látogatásáig terjedhet, de létezik egy a külföldieknek egzotikus, nekünk természetes program is, amikor régi Trabantokkal járják be a várost a vállalkozó kedvű turisták. A repülőjegyet viszont külön kell megvennünk.
A nagyobb baráti társaságok körében népszerű programok csúcspontja természetesen a péntek, vagy szombat esti szórakozás egy bárban, diszkóban, az esetek többségében hatalmas mennyiségű alkohollal kiegészítve. Másnap pedig egy jóleső fürdő vagy masszázs szerepel a programban, hogy minél hamarabb kiheverjék az előző esti fáradalmakat és másnap újult erővel állhassanak munkába valahol Birmingham külső kerületeiben. A hétvégi kikapcsolódás természetesen nem kizárólag a férfiak kiváltsága, hasonló jellegű hétvégék nők részére is léteznek (hen weekend), amelyek persze a kocsmázás helyett kicsivel több wellness-programot, vagy kozmetikai kezelést tartalmaznak.
A brit fiatalokat elsősorban az olcsó szolgáltatások csábítják Kelet-Európába. Itt egy hétvége alatt sokkal kevesebb pénzből kijönnek, mint otthon, ráadásul a fontjaikért és euróikért sokkal színvonalasabb szolgáltatásokat is kapnak. A legnépszerűbb célpontok a kelet-európai régióban Prága és Budapest, de egyre inkább feljövőben vannak a Balti államok, Litvánia és Észtország, de Szlovákiát és Szlovéniát is sokan választják.
Becslések szerint Prágába például az idei évben nem kevesebb, mint 1200 csoport érkezik az agglegény hétvégékre, és bár a Budapestre látogatók száma ettől még elmarad, a magyar főváros hangulata, szórakozóhelyei, fürdői és nem utolsó sorban a magyar konyha ízei már most jól ismertek a britek körében.
A többnyire a fapados légitársaságok weboldalain keresztül foglalható programokat természetesen Nyugat-Európában is kínálnak az utazóknak, így akár Magyarországról is részt vehetünk mondjuk egy olcsó bórkóstoló hétvégén Toszkánában, vagy kényeztethetjük magunkat Barcelonában egy wellness-hotelben. A rövid hétvégékre ugyanolyan elv szerint foglalhatunk helyet magunknak, ahogyan a fapados járatokra. Minél korábban döntünk, annál olcsóbban juthatunk a programhoz. Ennek ellenére érdemes figyelni a weboldalakat akár néhány nappal a tervezett indulás előtt is, mert mindig akadnak speciális ajánlatok, akciók. |
A magyarokat nem zavarja |
<< 2/2. oldal |
A nyilvánvaló gazdasági előnyök, az egyre növekvő bevétel, a vendégéjszakák magasabb száma ellenére nem egyértelműen kedvező a "zajos angolok" megítélése. Egy szigetországi felmérés szerint az agglegény-hétvégéket a brit fiatalok 70 százaléka kedveli, de csak mintegy kétötödük veszi a fáradtságot, hogy indulás előtt minimálisan tájékozódjon az adott ország, vagy város szokásairól, a vám, vagy egyéb szabályokról. Nagyobb baj, hogy sok esetben a fogadó ország egy-egy turisztikai szolgáltatója - éttermek, bárok - találják nem kívánatosnak a gőzt kieresztő csoportokat. A legtöbb kritikát természetesen a mértéktelen ivászat, a hangoskodás, a verekedések és a szállodai szobák, vendéglők, sőt olykor a repülőgép berendezéseinek szétrombolása miatt kapják a külföldi utazásszervezők.
A probléma annyira komoly, hogy Prágában például szigorú szabályokat vezet be a városvezetés a randalírozó fiatalok megfékezésére, mert már a helyi lakosságnak is kellemetlenséget okoznak. A cseh fővárosban számos hotel, bár, nightklub és étterem zárva tartja kapuit ezek előtt a csoportok előtt.
A turistaáradat kellemetlen mellékhatásai már Magyarországon is érzékelhetők. Egy neve elhallgatását kérő magyarországi idegenvezető elmondta, hogy cége hétvégenként 12-15 többségében britekből álló csoportot fogad a korábbi 2-3 helyett. Az idegenvezető szerint a turisták számának meredek emelkedése az ország uniós csatlakozása után indult meg. Mint elmondta a közös programok során az ő feladata is, hogy enyhítse a turisták és a helyi lakosság között - többnyire a mértéktelen alkoholfogyasztásból eredő - konfliktusokat, ami nem mindig egyszerű feladat. A legnagyobb problémát azonban nem a "nemzetközi konfliktusok", hanem a brit vendégek közötti nézeteltérések jelentik az idegenvezető szerint, ugyanis nem ritka, hogy egy vendéglőben, szórakozóhelyen két turistacsoport szólalkozik össze, ami rendszerint verekedésbe torkollik. Hogy aztán öt perc múlva újra egymás karjában folytassák a mulatozás, természetesen újabb sörök társaságában.
Bár hivatalos panasz eddig elenyésző számban érkezett a randalírozó "agglegényekről" néhány budapesti szállodából és étteremből azt az információt kaptuk, hogy fordult már elő náluk is hasonló rendbontás. A magyar vendéglátósok nagy többsége és a lakosság is ugyanakkor elnéző, és szemet huny a kényelmetlenségek felett, ugyanis a hétvégi lármás brit vendégek hatalmas, máshonnan be nem pótolható bevételeket jelentenek.
[origo] |
|